OŠ Cerklje ob Krki je od 11. 2.  do 1. 3. 2019 gostila potujočo razstavo Pot knjige od avtorja do bralca.

Razstava obsega 12 plakatov iz blaga, priložena pa ji je tudi brošura, v kateri je natisnjena cela razstava. Na plakatih in v brošuri je prikazana kratka zgodba, zapisana v stripu, avtorja Žige X Gombača in obogatena z ilustracijami Davida Krančana. Zgodba nas popelje v svet knjige z glavnim junakom, simpatičnim knjižnim moljem, in nam prikaže proces nastanka knjige.

Zaradi zimskih počitnic so si učenci lahko intenzivneje ogledali razstavo od 25. februarja do 1. marca 2019. Razstave se je udeležila večina oddelkov naše šole s spremljevalnimi učitelji, ogledala pa si jo je tudi starejša skupina otrok vrtca, ki deluje pri naši  šoli (okrog 200 učencev, učiteljev, vzgojiteljev in otrok vrtca).

Učencem in otrokom vrtca  sem predstavila namen potujoče razstave, jih vodila od plakata do plakata in jim posredovala podatke o tem, kdo vse sodeluje pri rojstvu knjige, kako knjiga sreča bralca, kdo je zasnoval razstavo in kdo je prispeval besedilo ter ilustracije za omenjeno knjižico Pot knjige od avtorja do bralca.

S pomočjo vprašanj na učnem listu sem jih  spodbujala, da so si zapisali pomembne podatke, s katerimi so se seznanili ob ogledu in med vodenjem po razstavi.

Po ogledu razstave so si vsi prisotni lahko na razstavnem panoju ogledali knjige, brošure, ilustracije, glasila in pesniške zbirke učiteljev ter bivših učencev naše šole,  ki smo se že preizkusili v vlogi avtorjev in ilustratorjev različnih del, ki jih hrani naša šola. Ogledali so si tudi dela pisatelja Toneta Seliškarja, ki je v začetku 20. stoletja (okrog 1920) učil in ravnateljeval na naši šoli. Nekaj njegovih del, med njimi tudi dela prevedena v tuje jezike,  hrani šolska knjižnica in jih je šoli podaril  pisateljev sin Marjan.

Učenci in učitelji so povedali, da je bila razstava zelo zanimiva in poučna. Plakati so zelo lepo oblikovani, opremljeni z vrhunskimi ilustracijami in nazorno prikazujejo pod knjige od avtorja do bralca. Pohvalili so tudi nazorno, razumevajočo in izčrpno predstavitev, ki jo je ob ogledu razstave imela knjižničarka. Pojmi, ki so jih morali učenci ob predstavitvi in ogledu razstave usvojiti, so se lepo navezovali na učni načrt in na vsebine, ki jih učenci obravnavajo med  šolskim letom pri književnosti v okviru pouka slovenščine.

Glavni junak je bil za vse učence privlačen in zanimiv. Mlajšim učencem je najbolj ostal v spominu lik modrega knjižnega molja, ki je prikazan v različnih čustvenih situacijah, ko mu  veter odpihne knjigo, platnice, kazala in vse črke.

Dobro so si zapomnili avtorja in ilustratorja omenjene razstave in knjižice. Zanimivo se jim je zdelo tudi to, da bo knjiga kljub novemu viharju ostala na varnem na računalniku.

Lojzka Ivanšek
knjižničarka na OŠ Cerklje ob Krki